Hlohovec chce byť hlavným mestom európskej kultúry

Život v Hlohovci, február 2020

V roku 2026 sa jedno slovenské a jedno fínske mesto stane nositeľom prestížneho titulu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK). Ambíciu zabojovať oň v rámci Slovenska má aj mesto Hlohovec. Zdá sa, že šesť rokov trvajúca príprava je dlhá doba, no kandidujúce mestá musia podať projekt do októbra tohto roka. Má Hlohovec vôbec šancu uspieť? A čo by nášmu mestu tento titul priniesol?

Dôvody záujmu Hlohovca uchádzať sa o tento titul vysvetľuje primátor mesta Miroslav Kollár: „Som presvedčený, že Hlohovec má na to, aby sme mohli byť Európskym hlavným mestom kultúry. Už teraz sme dokázali viac, ako by si kto pomyslel v roku 2015. Podarilo sa nám otvoriť pre verejnosť zrekonštruovaný zámok, kde podpisoval šéf najúspešnejšieho svetového cyklistického tímu Patrick Lefevere sponzorskú zmluvu pre svoj tím s firmou zo Slovenska krátko po tom, čo si to v dojazde etapy Okolo Slovenska na zámok rozdali o víťazstvo svetové esá cyklistiky Demare, Kristoff a Viviani. Sme jedno z najinovatívnejších, najtransparentnejších a najlepšie hospodáriacich miest na Slovensku, s miestom v škôlkach pre všetky deti, s novými nájomnými bytmi, s reštartovanou šulekovskou školou atď. Projekt EHMK je cestou, ktorá nás môže posunúť o skok dopredu nielen v oblasti kultúry, pretože sa na celý koncept pozeráme oveľa širšie. Mohol by nám tiež pomôcť prekonať aj zbytočné delenie mesta na tábory, ktoré nielenže neprispieva k dobrej nálade, ale má negatívny vplyv aj na vzájomnú spoluprácu a brzdí nás v zlepšovaní a užívaní si života v meste. Som presvedčený, že vzťah ku kultúre a k umeniu pomáha vytvárať vzťah k ľuďom, inšpiruje našu kreativitu, vkus, ovplyvňuje naše morálne a etické postoje, zvyšuje kvalitu nášho života, posilňuje občiansku spoločnosť. A myslím si tiež, že nekultúrnosť naopak povzbudzuje a priživuje extrémizmus v spoločnosti. Za posledných päť rokov máme za sebou výrazné investície do kultúrnej infraštruktúry aj do rozšírenia kultúrnej ponuky v meste. Pôjde teda o prirodzené pokračovanie procesu, ktorý sme začali.

Povzbudením a potvrdením, že nielen o význame kultúry v regionálnom rozvoji, ale aj o samotnom dôraze na rozvoj mestských regiónov dnes v Hlohovci premýšľame rovnako ako Európa, je rozhodnutie o rakúskom hlavnom meste kultúry 2024, ktoré padlo pred pár týždňami. Vo finále bol dolnorakúsky St. Pölten, 150-tisícové mesto, jasný favorit, ktorý minul na prípravu projektu veľa peňazí a ktorý bol miláčikom rakúskych médií, 50-tisícový západorakúsky Dornbirn a 14-tisícový Bad Ischl. Čuduj sa svete, vyhral Bad Ischl zo Soľnej komory v strednom Rakúsku s projektom postaveným na spolupráci s okolitými obcami a leitmotívom „kultúra bude našou novou soľou“. Verím, že konkurencia miest, ktoré podajú projekt, bude čo najširšia, aby expertná komisia mala z čoho vyberať. Ak aj nevyhráme, má samotná príprava projektu pre mňa ešte jeden kľúčový význam – rád by som počas nej prizval k stolu všetkých, ktorí to s naším mestom myslia vážne, dobre, úprimne, tých, čo dobrý život komunity, v ktorej spolu žijeme, stavajú nad vlastný prospech. Máme šancu vytvoriť priestor pre posilnenie kreatívneho priemyslu, inovácií, využitia vnútorného potenciálu mesta, stredných škôl, zvýšenie atraktivity mesta pre mladých.“ 

Titul EHMK je udeľovaný komisiou a Európskym parlamentom jednému alebo dvom európskym mestám, ktoré po celý rok majú možnosť predstaviť Európe ich kultúrny život a jeho rozvoj. O postupujúcich do finále a následne aj o víťazovi rozhoduje panel dvanástich expertov. Desiati členovia budú menovaní európskymi inštitúciami a orgánmi, t. j. Európskym parlamentom, Radou, Komisiou a Výborom regiónov a dvaja členovia budú odborníci menovaní Ministerstvom kultúry SR v súlade s príslušnými vnútroštátnymi postupmi a po konzultácii s Európskou komisiou. Už dnes je známe, že v roku 2026 sa o tento post chce okrem Hlohovca uchádzať aj šesť krajských miest, mesto Martin aj Nové Zámky. Zapojiť sa však môže aj ktorékoľvek iné slovenské mesto.