Tento koniec je pre nás len začiatok


EHMK v Hlohovci nebude. Medzinárodná komisia poslala v piatok do finálového kola súboja o Európske hlavné mesto kultúry 2026 Nitru, Trenčín a Žilinu. Pre Hlohovec, Prešov, Trnavu, Banskú Bystricu a Martin sa cesta za titulom európskej kultúrnej metropoly skončila. 

Kolegom z Trenčína, Nitry a Žiliny blahoželáme a držíme palce, my začíname novú etapu premeny kultúry mesta prostredníctvom umenia, kultúry a kreatívneho priemyslu. Okrem prirodzeného sklamania v prípravnom tíme, ktoré už cez víkend pominulo, nám posledný rok prípravy projektu priniesol len pozitívne skúsenosti a začíname pracovať na využití nazbieraných nápadov a skúseností. 

„Máme na stole skvelý projekt, z ktorého vyberáme najlepšie časti a chystáme ich realizáciu už v krátkom čase na obohatenie kultúrneho života mesta. Dali sme dokopy tím desiatok skvelých ľudí, ktorí sa zapojili do prípravy projektu a ktorí už zostanú prítomní v kultúrnom živote mesta a pomôžu nám posunúť ho ďalej. A najmä – podarilo sa zmobilizovať  stovky aktívnych ľudí z mesta a regiónu, ktorí prišli s viac ako tromi stovkami skvelých nápadov, ako urobiť kultúrny život v regióne bohatším,“ zhodnotil celý proces primátor mesta Miroslav Kollár. 

„Projektové nápady z prihlášky na Európske hlavné mesto kultúry 2026 sa pokúsime využiť už tento rok vo viacerých grantových výzvach, ako prvú sa pokúsime využiť výzvu Fondu na podporu umenia na Mesto kultúry. A budeme radi, ak sa autori projektových zámerov budú uchádzať o financie aj v rámci grantových výziev mesta, či už cez kultúrnu komisiu, fond primátora alebo proces participatívneho rozpočtu,“ doplnila riaditeľka Mestského kultúrneho centra Veronika Moravčíková. 

A keďže už máme po výberovom kole, konečne môžeme zverejniť samotnú prihlášku aj záznam z jej prezentácie pred medzinárodnou komisiou.